De veiling van een proefdruk van M.C. Eschers ‘Tekenen’ is een van de opmerkelijkste van het jaar

Je kunt het een van de opmerkelijkste Nederlandse veilingopbrengsten van het jaar noemen: een proefdruk van de litho Tekenen van M.C. Escher (1898-1972) is dinsdagmiddag bij het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg voor 263.000 euro (inclusief veilingkosten) verkocht aan een verzamelaar uit de Verenigde Staten. Het veilinghuis had voor de kleine prent (afmetingen 28,2×33,2 centimeter) een opbrengst voorspeld tussen de 30.000 en 50.000 euro.

Tekenen is een bekende maar zeer zeldzame litho uit 1948 van twee handen die elkaar tekenen. Vorig jaar veilde Sotheby’s in New York een regulier exemplaar voor ruim 300.000 dollar.

Dat het dinsdag verkochte exemplaar een proefdruk is blijkt uit de achterzijde. Daarop staat een uit 1944 daterende prent van Jeanne Bieruma Oosting, De ontmoeting. De kunstenaars kenden elkaar van de Vereeniging tot Bevordering der Grafische Kunst en lieten hun prenten destijds drukken bij drukkerij Dieperink & Co in Amsterdam. De proefdruk komt uit het bezit van een met Escher bevriende lithograaf van de drukkerij.

Gedwongen rechtshandig

De koper van de proefdruk krijgt ook een brief van Escher die hij na de dood van de lithograaf aan diens weduwe schreef. Een citaat uit de brief: „Ik denk dikwijls nog met grote genegenheid aan hem. Dan zie ik hem vooral, zoals hij zat te tekenen boven de drukkerij van Dieperink, waar ik mijn steentekeningen kwam corrigeren. Daar hebben wij dikwijls over levensvraagstukken zitten filosoferen; grotendeels waren wij het eens.”

Escher was linkshandig. Voor de litho Tekenen maakte hij twee voorstudies waarbij hij met zijn linkerhand zijn rechterhand natekende. Beide gebruikte hij voor zijn prent, al heeft hij een van de voorstudies gespiegeld.

Lees ook
Waarom is Escher zo ondergewaardeerd bij kenners?

<strong>M.C. Escher</strong>, <em>Dag en nacht</em> (1938)” class=”dmt-article-suggestion__image” src=”http://nltoday.news/wp-content/uploads/2023/12/de-veiling-van-een-proefdruk-van-m-c-eschers-ac280c298tekenenac280c299-is-een-van-de-opmerkelijkste-van-het-jaar.jpg”><br />
</a> </p>
<p>Op de lagere school werd Escher gedwongen om ook met zijn rechterhand te leren schrijven en tekenen. Die destijds gebruikelijke opdracht aan linkshandigen sorteerde weinig effect, maar later leerde Escher zichzelf alsnog om ook zijn rechterhand te gebruiken. Als kunstenaar trok hij van die dubbelhandigheid profijt: een graficus heeft immers steeds zowel te maken met beeld als spiegelbeeld.</p>
<p>De opbrengst is geen veilingrecord voor Escher. Vorig jaar werd een exemplaar van de litho <em>Reptielen</em> (1943, oplage 30 exemplaren) in de VS geveild voor omgerekend bijna 700.000 euro.</p>
<p><dmt-util-bar article=

Leeslijst